Revolution Slider - en to hu translation catalogue (739 entries)

en:  " in the backend's "General Settings" (top right panel). <br> <br> Or add the current page to the "
hu: a "General Settings" (Jobb felso Panel)-ben vagy add az aktualis oldalt a "

en:  - Get the latest version of our Plugin. New Features and Bug Fixes are available regularly !
hu: - Mindig a  legfrissebb változata a Pluginnak elerhetö . Új funkciók és hibajavítások mindig es rendszeresen rendelkezesre allnak!

en:  - We help you in case of Bugs, installation problems, and Conflicts with other plugins and Themes
hu: - Segítünk Bugok 
    esetén
     , telepítési problémákkal , és  konfliktusok eseten más bővítményekkel és témákkal

en:  due to action:
hu: akcion keresztül:

en:  not found!<br>
hu:  nem talalhato!

en:  this page.
hu: oldalon.

en: " option box.
hu: opció box

en: # of slots/boxes the slide is divided into.
hu: A Resek / Negyzetek szama az animacio alatt. Ennyi darabra lesz "darabolva" a slide animalas kozben.

en: (never show this message again)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>
hu: (Ne mutasd ezt megegyszer)
    &nbsp;&nbsp;<b>X</b>

en: -- Next Slide --
hu: -- Következö Slide --

en: -- Not Chosen --
hu: -- Nincs Valasztva --

en: -- Previous Slide --
hu: -- Elözö Slide --

en: -- Scroll Below Slider --
hu: -- Slide Ala Scrollozni --

en: -- wrong alias --
hu: -- hibas alias --

en: . You can find your key by following the instructions on
hu: .
    Megtalálhatod a kulcsot ha az utasításokat követed a

en: <b>Warning!!! </b>The jquery ui javascript include that is loaded by some of the plugins are custom made and not contain needed components like 'autocomplete' or 'draggable' function.
    		Without those functions the editor may not work correctly. Please remove those custom jquery ui includes in order the editor will work correctly.
hu: <b> Figyelem !!! </b> A betötltött jQuery Ui javascript nem hivatalos, es néhány plugin nem all rendelkezésre  mint peldaul az " autocomplete " vagy " draggable " funkciók.
    Ezek a funkciók nelkül a szerkesztő nem működik megfelelően. Kérjük, távolítsa el az egyéni jQuery Ui verziot annak érdekében, hogy a szerkesztő helyesen működjön.

en: ? This can't be undone!
hu: ? Ezt nem lehet visszaforditani!

en: A link on the whole slide pic (use {{link}} or {{meta:somemegatag}} in template sliders to link to a post or some other meta)
hu: Egy link az egesz kepre (hasznald a {{link}} vagy {{meta:somemetatag}} a slider sablonokban hogy linkeljen a "hozzaszoalshoz" vagy mas meta tagra)

en: A new delay value for the Slide. If no delay defined per slide, the delay defined via Options (9000ms) will be used.
hu: Egy uj "hossz" definicio. Ha nincs kitöltve, akkor az alap ertek lesz veve a Slider Beallitasokbol. Default 9000ms.

en: Actions
hu: Akciok

en: Add
hu: hozzáad

en: Add Blank Slide
hu: Uj üres Slide

en: Add Bulk Slides
hu: Hozzafüzni több Slide-ot

en: Add New
hu: Új Hozzáadása

en: Add Slide
hu: Uj Slide

en: Add This Video
hu: Video hozzafüzese

en: Add Video Layout
hu: Videoelrendezés Hozzaadassa

en: Add as many attributes as you wish here. (i.e.: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").
hu: Addj annyi Attributot amennyit csak szeretnel.  (pl.: data-layer="firstlayer" data-custom="valami").

en: Add from Template
hu: Uj 
    Sablonbol

en: Add to Templates
hu: Füzd hozza a Sablonokhoz

en: Additional Custom Styling
hu: További Custom Styling

en: Adds a unique ID to the li of the Slide like id="rev_special_id" (add only the id)
hu: Ad egy unique ID a slide "li" tag-hoz mint pl. id="rev_special_id"  (csak az ID-t kell definialni)

en: Adds a unique class to the li of the Slide like class="rev_special_class" (add only the classnames, seperated by space)
hu: Ad egy unique osztalyt a Slide "li" tag-hoz, mint pl. class="rev_special_class"  (csak a class neveket, szokozzel valasztva add meg)

en: Advanced CSS
hu: Reszletes CSS

en: Advanced Custom Styling
hu: Részletes Custom Styling

en: Advanced Embeding
hu: Részletes beagyazas

en: Advanced Settings
hu: Speciális beállítások

en: Advanced Style on/off
hu: Halado Stilus ki/be

en: All
hu: Mind

en: All Events
hu: Összes esemeny

en: All Languages
hu: Összes nyelv

en: Angle
hu: Szög

en: Animation
hu: Animacio

en: Animation Delay between Splitted Elements
hu: Animacio Varakozas Torott Elementek kozott

en: Animation Duration:
hu: Animacio hossza:

en: Animation Perspective (default 600)
hu: Animacio Perspektive (alap:600)

en: Animation Speed (in ms)
hu: Animacio Sebesseg

en: Animation Template
hu: Animacio Sablon

en: Animation already existing with given handle, please choose a different name.
hu: Animacio letazik mar a Handle-vel, kerlek valassz egy masik nevet.

en: Animation already exists, overwrite?
hu: Animacio letezik mar, felülirjam?

en: Animation deleted
hu: Animacio törölve

en: Animation exists, override existing animation?
hu: Animacio mar letezik, felülirjam?

en: Animation saved
hu: Animacio mentve

en: Animationname already existing
hu: Animacio nev mar letezik

en: Any custom meta tag
hu: Egyeni Meta Tag

en: Appended Inline to the Layer Markup
hu: Kiadvva a Layer markupban inline

en: Appended in the Class:
hu: Classhoz hozzafüzve:

en: Are you sure to replace the urls?
hu: Biztosan ki akarod cserelni az urlt ?

en: Arguments
hu: Argumentek

en: Arguments Vimeo:
hu: Vimeo Argumentk:

en: Arguments YouTube:
hu: Youtube Argumentek:

en: Arguments:
hu: Argumentek:

en: Arrows
hu: Nyilak

en: Aspect Ratio:
hu: Képarány:

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Author name
hu: Keszitö neve

en: Author, Editor, Admin
hu: Szerző , szerkesztő , Admin

en: Auto Linebreak (on/off - White Space:normal / nowrap).
hu: Automatikus Sortöres (on/off - White Space: normal/nowrap)

en: Back
hu: Hatterben

en: Background
hu: Hatter

en: Background Color
hu: Hatter szine

en: Background Fit:
hu: Hatter illesztese:

en: Background Opacity
hu: Hatter Atlathatosag

en: Background Position:
hu: Hatter 
    pozíciója:

en: Background Repeat:
hu: Hatter Ismetlese:

en: Be the first to know about new products by ThemePunch and their partners
hu: Legyél te az első, aki megismeri az új 
    ThemePunch es Partner 
    termékeket

en: Behavior
hu: Viselkedes

en: Benefits
hu: Elönyök

en: Blur
hu: homályossag

en: Border
hu: Keret

en: Border Color
hu: Keret szine

en: Border Opacity
hu: Keret Atlathatosag

en: Border Radius
hu: Keret 
    sugár

en: Border Radius (px)
hu: Border sugar (px)

en: Border Radius Bottom Left
hu: Bal alsó keret sugara

en: Border Radius Bottom Right
hu: Jobb alsó keret sugara

en: Border Radius Top Left
hu: Bal felső keret sugara

en: Border Radius Top Right
hu: Jobb felső keret sugara

en: Border Style
hu: Keret Stilusa

en: Border Width
hu: Border szelessege

en: Bottom
hu: alsó

en: Bottom Left
hu: bal alsó

en: Bottom Right
hu: jobb alsó

en: Bullets
hu: Bulletek

en: By Favorit
hu: Favorit

en: By ID
hu: ID

en: By Name
hu: Nev

en: By Type
hu: Tipus

en: COPY
hu: Másol

en: CSS Global
hu: Globális 
    CSS

en: CSS classname already existing
hu: CSS 
    osztály
     nev letezik mar

en: CSS classname not found
hu: CSS 
    osztály nev nem talalhato

en: CSS could not be saved
hu: CSS-t nem lehetett menteni

en: CSS saved
hu: CSS Mentve

en: Call Slide Action
hu: Slide Akcio hivasa:

en: Can not remove last transition!
hu: Nem lehet eltávolítani az utolsó Slide Animaciot !

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Caption Style
hu: Layer Stilus

en: Center
hu: Közep

en: Change Image
hu: Kép csereje

en: Change Video
hu: Video csere

en: Char Based
hu: Karakterenkent

en: Check Version
hu: Verzió ellenőrzese

en: Choose Operation
hu: Válasszon Operatiot

en: Choose Slide Template
hu: Valassz Slide Sablont

en: Choose Slider
hu: Válasszon Slidert

en: Choose the import file
hu: Válassza ki az import fájl

en: Choose video type
hu: Valassz Video Tipust

en: Class already exists, overwrite?
hu: Class már létezik , felülírjam?

en: Class must be a valid CSS class name
hu: Class-nak 
    érvényes CSS nevet kell adnod

en: Class name renamed
hu: Class atnevezve

en: Class not found in database
hu: Class nem talalhato az adatabazisban

en: Classes & Style
hu: Osztalyok es Stilusok

en: Cleared Albums
hu: Albumok sikeresen kitakaritva

en: Cleared Photosets
hu: Foto Szettek kitakaritva

en: Click Here to get
hu: Kattins ide hogy megkapd

en: Click to change the slide image. Note: The post featured image will be changed.
hu: Kattints a kep változtatasahoz. Megjegyzés : Az Posta kiemelet  képe is meg fog változni.

en: Close
hu: Bezár

en: Close & don't show again<b>X</b>
hu: Ne mutasd ezt a figyelmeztetest meg egyszer.<b>X</b>

en: CodeCanyon Slider Revolution purchase code / license key
hu: CodeCanyon Slider Revolution v
    ásárlási kódot 
    / license key

en: Color Value
hu: Szin Ertek

en: Content
hu: Tartalom

en: Copy
hu: Másol

en: Copy From Hover
hu: Másol Hover allapotbol

en: Copy From Idle
hu: Másol tetlen allapotbol

en: Copy From In Animation
hu: Másol a bejövö Animaciobol

en: Copy From Out Animation
hu: Masol a kimeno Animaciobol

en: Copy hover styles to idle?
hu: Felülirod az Idle style-t a Hover style-al?

en: Copy idle styles to hover?
hu: Felülirod  a Hover style-t az Idle style-al?

en: Corners
hu: Sarkak

en: Could not fetch Facebook albums
hu: Facebook albumokat nem lehetett 
    beolvasni

en: Could not fetch YouTube playlists
hu: Nem lehetett YouTube listakat olvasni

en: Could not fetch flickr photosets
hu: Flickr photo szetteket nem lehet beolvasni

en: Could not remove Validation!
hu: Nem lehet aktivalast törölni

en: Could not save Slide as Template
hu: Slide nem menthetö mint Sablon

en: Cover Image need to be set for videos
hu: Cover Image-t kell állítani a videókhoz

en: Cover Image:
hu: Fedö kep:

en: Cover Mode
hu: Fedö Mod

en: Create Template
hu: Sablon létrehozása

en: Custom Animations:
hu: Egyedi animációk :

en: Custom Fields:
hu: Egyéni mezők:

en: Custom Navigations
hu: Sajat Navigacio

en: Date created
hu: Keszites Idöpontja

en: Date modified
hu: Modositas Idöpontja

en: Default
hu: Alap

en: Default Animations can't be renamed
hu: Default Animaciokat nem lehet atnevezni

en: Default Navigations
hu: Alap Navigacio

en: Default Settings for Advanced Responsive Grid Sizes:
hu: Alapértelmezett beállítások a Advanced  Responsive  Grid meretekhez:

en: Default animations can't be changed
hu: Default animaciot nem lehet modositani

en: Default animations can't be deleted
hu: Default Animaciokat nem lehet törölni

en: Defer JavaScript Loading:
hu: JavaScript töltesenek elhalasztasa (defer):

en: Defer the loading of the JavaScript libraries to maximize page loading speed.
hu: Elhalassza a JavaScript könyvtárak tölteset, hogy maximalizálja az oldal betöltési sebességet .

en: Define a description here to show at the navigation if enabled in Slider Settings
hu: Ez a leiras hasznalhato pl. a Slider Navigacio elemekben.  Vagy csak egy altalanos info kesobbre.

en: Define the default Grid Sizes for devices: Desktop, Tablet and Mobile
hu: Adja meg az alapértelmezett Grid méreteit az eszközökhöz : Desktop, Tablet, Mobile

en: Delete
hu: Törles

en: Delete Slide
hu: Slide törlese

en: Delete this Navigation?
hu: Navigaciot törölni?

en: Delete this caption? This may affect other Slider
hu: Töröljem a layert ? Ez hatassal lehet a Sliderre is

en: Delete this slide?
hu: Ezt a Slide-ot Törölni?

en: Deregister
hu: Deregisztalas

en: Description of Slider:
hu: Slider leirasa:

en: Desktop Grid Width
hu: Desktop Grid szélesség

en: Disable
hu: Kikapcsolva

en: Disable Mobile:
hu: Mobilon Tiltas:

en: Displays a revolution slider on the page
hu: Mutat egy Revolution Slidert az oldalon

en: Distance
hu: Távolság

en: Do It!
hu: Csináld!

en: Do you really want to delete
hu: Bizotsan akarod törölni

en: Do you really want to delete all the layers?
hu: Tényleg akarod az összes Layert törölni ?

en: Dotted Overlay:
hu: Pontozott Fedes:

en: Duplicate
hu: Duplizieren

en: Duration (in ms):
hu: Meddig tart (ms):

en: Dynamic Styles
hu: Dinamikus Stilus

en: Dynamic Styles (Not Editable):
hu: Dinamikus Stilusok (nem szerkeszthetö):

en: Easing Out:
hu: Easing "ki":

en: Edit
hu: Szerkesztes

en: Edit Layer End
hu: Layer End szerkesztese

en: Edit Layer Start
hu: Layer 
    Start
     Szerkesztese

en: Edit Post
hu: Postat szerkeszteni

en: Edit Posts
hu: Postak szerkesztese

en: Edit Slide
hu: Slide Szerkesztese

en: Edit Template Slide
hu: Sablon Slide szerkesztese

en: Editable via Option Fields, Saved in the Class:
hu: Szerkeszthető Option Fields 
    keresztül
    , a Class-ban mentve :

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Enable
hu: Engedelyezes

en: Enable Link:
hu: Link engedelyezese:

en: Enable Logs:
hu: Engedélyezze a Naplókat

en: Enable Markup Export option:
hu: Engedélyezze a Markup Exportjat:

en: Enable Notifications:
hu: Közlemények 
    Engedélyezzese

en: Enable console logs for debugging.
hu: Engedélyezze a konzol naplót hibakeresés céljából .

en: Enable/Disable ThemePunch Notifications in the Admin Notice bar.
hu: Engedélyezése / tiltása ThemePunch értesítéseknek az Admin közlemény bárban.

en: End At:
hu: Vegez:

en: End at:
hu: Vege:

en: Enter a correct class name
hu: Adj meg egy helyes osztály nevét

en: Enter your E-Mail here
hu: Adja meg e- mail címét

en: Envato API Key:
hu: Envato Api Kulcs:

en: Event End Date
hu: Esemeny Vege

en: Event ID
hu: Esemény ID

en: Event Start Date
hu: Esemeny Kezdete

en: Event end date
hu: Esemény befejezese

en: Event end time
hu: Esemény befejezesi idöpontja

en: Event location address
hu: Esemény cime

en: Event location country
hu: A rendezvény helyszíne ország

en: Event location name
hu: Esemény helye

en: Event location postcode
hu: A rendezvény helyszíne irányítószám

en: Event location region
hu: A rendezvény helyszíne régióban

en: Event location slug
hu: A rendezvény helyszíne slug

en: Event location state
hu: A rendezvény helyszíne állam

en: Event location town
hu: Esemény heyle Varos

en: Event start date
hu: Esemény kezdese

en: Event start time
hu: Esemény kezdesi idöpontja

en: Events Placeholders:
hu: Esemény Helytartok:

en: Exceeded filesize limit.
hu: Filemeret tullepve !

en: Excerpt
hu: Részlet

en: External URL
hu: Külsö URL

en: Facebook Placeholders:
hu: Facebook
     Helyhalto:

en: Failed to load Stream
hu: Stream Problema

en: Favorite Count
hu: Favori Szama

en: Featured Image
hu: Kiemelt kép

en: Featured Image &lt;img /&gt;
hu: Kiemelt Kép 
     &lt;img /&gt;

en: Featured Image URL
hu: Kiemelt Kép URL

en: Filter By:
hu: Szűrés:

en: Flickr Placeholders:
hu: Flickr Helyhalto:

en: Font Color
hu: Font Szin

en: Font Decoration
hu: Font dekoraciok

en: Font Family
hu: Font Csalad

en: Font Loading URL:
hu: Font betöltése URL :

en: Font Size
hu: Font Meret

en: Font Size (px)
hu: Font Meret (px)

en: Font Weight
hu: Font vastagsag

en: Fonts Loaded:
hu: Font betöltve:

en: For Example: 00:17
hu: pl.: 00:17

en: For Example: 02:17
hu: pl.: 02:17

en: For the
hu: Hozza:

en: Force Cover:
hu: Mindenkeppen fedje:

en: From
hu: Mettöl:

en: From Filename
hu: Filebol

en: From Media Library
hu: Media Könyvtarbol

en: From Stream
hu: Streamböl

en: From the
hu: Honnan:

en: Front
hu: Elöl

en: Future
hu: Jövö

en: Gallery
hu: Galleriak

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: General settings updated
hu: General Settings frissitve

en: Get External
hu: Tölts Külsö Forrast

en: Get Premium Support
hu: Szeretne prémium támogatást

en: Given animation name is a default animation. These can not be changed.
hu: A megadott Animaco nev egy Default Animacio nev. Valassz egy masik nevet !

en: Global Settings
hu: Globális beállítások

en: Global Style Editor
hu: Globalis Stilus Editor

en: Global Styles Editor
hu: Globális style szerkesztése

en: Go Back
hu: Vissza

en: Handle has to be at least three character long
hu: A Handle  legalább három karakter hosszú legyen

en: Height:
hu: Magasság:

en: Help
hu: Segít

en: Hi! Would you like to activate your version of Revolution Slider to receive live updates & get premium support? This is optional and not needed if the slider came bundled with a theme.
hu: Hello ! Szeretned a Revolution Slidert aktivalni, hogy kaphass live Updateket es Premium Supportot ? Ez Opcionalis, es nem szükseges ha a Slider Themmel egyutt jott.

en: Hide Controls:
hu: Kontroll Elrejtese:

en: Hide Details
hu: Reszletek elrejtese

en: Hide Slide Options
hu: Slide opciók elrejtése

en: High
hu: Magas

en: Home Page Only
hu: Csak Home Oldal

en: Horizontal Offset from Aligned Position (px)
hu: Vízszintes Eltolás a kiigazított helyzetben ( px )

en: Horizontal Offsets:
hu: Horizontalis eltolas:

en: Horizontal Origin
hu: Vízszintes Origin

en: Hover Animation Easing
hu: Hover Animacio Ease

en: Hover Animation Speed (in ms)
hu: Hover animacio sebessege (ms)

en: How to get Support ?
hu: Hogy kapok segitseget?

en: ID missing, something went wrong. Please try again!
hu: ID Hianyzik, valami nem müködik rendesen, kerlek probald meg kesobb meg egyszer!

en: Idle
hu: Tetlen allapot

en: If set, slide will be visible after the date is reached.
hu: A slide akkor lesz lathato ha a "mettöl" idöpont elerkezett.

en: If set, slide will be visible till the date is reached.
hu: A slide addig lesz lathato amig a "meddig" idöpont meg lesz.

en: If you want to use the PHP function "putRevSlider" in your code please make sure to check "
hu: Ha akarod a PHP funkciot "putRevSlide" hasznalni, akkor engedelyezd "

en: Image &lt;img /&gt;
hu: Kép 
    &lt;img /&gt;

en: Image Library
hu: Kep Könyvtar

en: Image Source Size:
hu: Kep Forrasanak merete:

en: Image URL
hu: Kép URL

en: Image urls replaced
hu: Kep urlek cserelve

en: Include RevSlider libraries globally (all pages/posts)
hu: Revslider Könyvtarak Globalis töltese mindig.

en: Include RevSlider libraries globally:
hu: Globalis hasznalata a Slidernek

en: Information
hu: Információ

en: Insert JavaScript Into Footer:
hu: JavaScriptet töltese a Footerbe

en: Insert Meta
hu: Meta beszurasa

en: Insert something in it and it will be used instead of http://fonts.googleapis.com/css?family= (For example: http://fonts.useso.com/css?family= which will also work for chinese visitors)
hu: Helyezze be ide egy linket , és ez lesz töltve a  http://fonts.googleapis.com/css?family=  helyett. (Például : http://fonts.useso.com/css?family= ami szintén működik a kínai látogatóknak )

en: Instagram Placeholders:
hu: Instagram Helyhalto:

en: Installed Version
hu: Installalt 
    verzió

en: Invalid Email
hu: Rossz Email Cim

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
hu: Érvénytelen e-mail / Nem lehet kapcsolódni a hírlevél szerver

en: Italic Font
hu: Dölt Betü

en: Italic Font On/Off
hu: Dölt Betü on/off

en: Item Disscussion Forum
hu: Termek leirasanak az oldalan

en: Keep Aspect Ratio (on/off)
hu: Oldalviszony
     megtartasa (on/off)

en: Language
hu: Nyelv

en: Large
hu: Nagy

en: Large Square
hu: Nagy negyzet

en: Last Modify Date
hu: Módosítás dátuma

en: Last Slide
hu: Utolso Slide

en: Latest Available Version
hu: Legfrissebb elerhetö verzió

en: Latest Stable Version
hu: Legújabb stabil verzió

en: Layer Align Bottom
hu: Layer igazitas alulra

en: Layer Align Center
hu: Layer Közepre igazítás

en: Layer Align Left
hu: Layer 
    Balra igazítás

en: Layer Align Middle
hu: Layer igazitas közepre

en: Layer Align Right
hu: Layer Jobbra igazítás

en: Layer Align Top
hu: Layer igazitas felülre

en: Layer Animation Editor
hu: Layer Animacio Szerkesztö

en: Layer Height (px) Use 'auto' to respect White Space
hu: Layer magassaga ( px ) . Használj "auto-t" , hogy 
    tiszteletben  
    tartsa a White Space-t

en: Layer Height (px). Use 'auto' to respect White Space
hu: Layer magassaga ( px ) . Használj "auto-t" , hogy 
    tiszteletben  
    tartsa a White Space-t

en: Layer Inline CSS
hu: Layer belsö CSS

en: Layer Width (px). Use 'auto' to respect White Space
hu: Layer szélessége ( px ) . Használj "auto-t" , hogy 
    tiszteletben  
    tartsa a White Space-t

en: Layer is triggered by
hu: Layer triggered by

en: Left
hu: bal

en: Line Based
hu: Soronkent

en: Line Height
hu: sormagasság

en: Line Height (px)
hu: Sormagasság (px)

en: Link Sensibility:
hu: Link 
    érzékenység:

en: Link Target:
hu: Link Celja:

en: Link To Slide:
hu: Link a Slidehoz:

en: Link Type:
hu: Link Tipusa:

en: Link the Full Slide to an URL or Action.
hu: Az egesz slide-ot linkeli egy adott URL-re vagy Akciora.

en: List of categories with links
hu: Kategoriak Listaja Linkekkel

en: List of tags with links
hu: Tag-ok Listaja linkekkel

en: Live Preview - Hover & Click for test
hu: Elö Teszt, Hover es Click a teszthez

en: Live Updates
hu: Elő frissítések

en: Loading Error
hu: Hiba Töltes közben

en: Loading Error:
hu: Hiba töltes közben:

en: Loop Animation
hu: Animacio Ismetlese

en: Loop Video:
hu: Video Loop:

en: Loop, Slide does not stop
hu: Ismetel es Slide megy tovabb

en: Loop, Slide is paused
hu: Ismetel es Slide var

en: Low Resolution
hu: Alacsony Felbontas

en: Main / Background Image
hu: Fö Hatter 
    kép

en: Main Background
hu: Fö hatter

en: Making changes to these settings will probably overwrite advanced settings. Continue?
hu: A változtatások valószínűleg felülírjak a speciális beállításokat . Folytatás ?

en: Max. Chars
hu: Max. Karakter

en: Max. Res.
hu: Max. Meret.

en: Maybe wrong YoutTube ID given
hu: Talán rossz YoutTube ID

en: Medium
hu: Közepes

en: Medium 640
hu: Közepes 640

en: Medium 800
hu: Közepes 800

en: Missing redirect ID!
hu: Hianyzik az 
    átirányítás ID!

en: Missing values to add preset
hu: hiányzó értékeket nem lehet Presethez adni

en: Missing values to remove preset
hu: Hianyzo ertekek a Preset eltavolitasahoz

en: Missing values to update preset
hu: Hianyzo ertekek a Preset felülirasahoz

en: Mobile Grid Width
hu: Mobile Grid szélesség

en: More Style Settings
hu: További beállítások

en: Mouse Cursor
hu: Eger Kurzor

en: Move
hu: Mozgattas

en: Must be greater than start time
hu: Nagyobbnak kell hogy legyen mint a Start idö

en: Mute Video:
hu: Hangtalan Video:

en: Mute:
hu: Hangtalanul:

en: Name too short, at least 3 letters between a-zA-z needed
hu: Túl rövid név , legalább 3 betű legyen (a-zA- Z)

en: Navigation Bullets and Arrows are now set to none.
hu: Navigáció Bulletek es Nyilak kikapcsolva.

en: Navigation Editor
hu: navigáció szerkesztö

en: Navigation deleted
hu: Navigacio Törölve

en: Navigation name already exists, please choose a different name
hu: Navigáció név már létezik , kérjük válassz másik nevet

en: Navigation name could not be updated
hu: Navigacio nevet nem lehetett felülirni

en: Navigation saved/updated
hu: Navigacio mentve/valtoztatva

en: Navigations updated
hu: Navigacio megvaltoztatva

en: Need Premium Support and Live Updates ?
hu: Szüksége van Prémium támogatásra és élő frissítésekre?

en: New Post
hu: Uj Posta

en: New Window
hu: Uj ablakba

en: Newsletter
hu: Hírlevél

en: Next Month
hu: Következö Honap

en: Next Slide On End:
hu: Következö Slide ha vege:

en: No API KEY - Could not fetch flickr photosets
hu: Nincs API Kulcs, nem lehetett Flickr Foto szetteket beolvasni

en: No Corner
hu: Nincs sarok

en: No Data Received
hu: Nem erkezett adat

en: No Email given
hu: Nincs Email Cim megadva

en: No ID given
hu: ID nem talalhato

en: No Parallax
hu: Nincs Parallax

en: No Posts Found
hu: Nem talalt Postat

en: No Sliders Found
hu: Nincsenek Sliderek

en: No Split
hu: Töres Nelkül

en: No User URL - Could not fetch flickr photosets
hu: Nem Felhasználó URL - Nem sikerült beolvasni a flickr  Foto szetteket

en: No file sent.
hu: Nem talalhato a file.

en: No sliders found, Please create a slider
hu: Nem talalhato Slider, Keszitsen egy Slidert

en: No slides found, please add at least one Slide Template to the choosen language.
hu: Nem talalhato Slide a sliderben. Legalabb egy Slide-ot ki kell valasztani.

en: No slides found, please add some slides
hu: Nem talalhato Slide a sliderben.

en: No valid Slide ID given
hu: Beadott Slide ID nem 
    érvényes

en: No valid title given
hu: Beadott Cim nem ervenyes

en: Not on 1st Time
hu: Mindig kiveve elöször

en: Note: styles templates will be updated if they exist!
hu: Megjegyzés : stílusok sablonok frissítésre kerülnek , ha léteznek !

en: Notebook Grid Width
hu: Notebook Grid szélesség

en: Number of Comments
hu: Hozzászólások száma

en: Number of Likes
hu: Likes 
    Száma

en: Number of Views
hu: Olvasások száma

en: Number of comments
hu: A Hozzaszolasok szama

en: ON - Add CSS and JS Files to all pages. </br>Off - CSS and JS Files will be only loaded on Pages where any rev_slider shortcode exists.
hu: ON - CSS és JS fájlok minden oldalon < / br > Ki - CSS és JS fájlok csak akkor töltödnek ha rev_slider shortcode létezik az oldalon.

en: Off
hu: Ki

en: Offset
hu: Különbseg

en: On
hu: Be

en: On 1st Time
hu: Csak elöször

en: Only Classes
hu: Csak Osztalyok

en: Only Preview on Mobile:
hu: Csak Mobilon lathato:

en: Opacity
hu: átll
    áthato
    ság

en: Order updated
hu: Rendezes frissitve

en: Original CSS classname not found
hu: Original CSS 
    osztály
     nev nem talalhato

en: Original Size
hu: Eredeti Meret

en: Overwrite current animation?
hu: Felülirjam az aktualis animaciot?

en: Overwrite current static styles?
hu: Felülirja az aktualis Statikus Stilusokat?

en: Padding Bottom
hu: Padding lenn

en: Padding Left
hu: Padding balra

en: Padding Right
hu: Padding jobbra

en: Padding Top
hu: Padding felül

en: Pages to include RevSlider libraries
hu: Oldalak ahol Revslider könyvtarak töltve legyenek

en: Pages to include RevSlider libraries:
hu: Melyik oldalakon töltsön a Slider:

en: Pages: (example: 2,10)
hu: Oldalak: (pl:2,10)

en: Parallax Depth Level.
hu: Parallax Melyseg Szint.

en: Parallax Feature in Slider Settings is deactivated, parallax will be ignored.
hu: Parallax Feature Slider Beállítások ki van kapcsolva a Slider Beallitasokban. Parallaxis figyelmen kívül hagyva.

en: Parameters
hu: Parameterek

en: Participate in polls and customer surveys that help us increase the quality of our products and services
hu: Vegyen részt közvélemény-kutatásainkon és 
    ügyfél 
    
    felméréseinken, hogy segítsen növelni a termekek 
    es szolgáltatások 
    minőség
    ét

en: Past
hu: Mult

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Perks of subscribing to our Newsletter
hu: A 
    hírlevélre  valo 
    feliratkozás elönyei

en: Perspective
hu: Perspektive

en: Play/Pause Layer Loop Animation
hu: Play/Pause Ismetlodo Animaciot

en: Play/Pause Single Layer Animation
hu: Play/Pause egyeni Layer Animaciot

en: Please Wait a Moment
hu: Kérlek, várj

en: Please Wait...
hu: Kerlek varj...

en: Please enter a Slide title
hu: Adj meg egy Slide címet

en: Please enter your
hu: Kerlek add meg

en: Please feel free to contact us via our
hu: Keressen meg minket

en: Please note that this plugin came bundled with a theme. The use of the Revolution Slider is limited to this theme only.<br>If you need support from the Slider author ThemePunch or you want to use the Revolution slider with an other theme you will need an extra single license available at CodeCanyon.
hu: Felhívjuk figyelmét,  hogy a  Slider Revolution-nak a 
    használata  
    korlátozótt, es csak ebben a Temaban engedelyezett. <br> Amennyiben technikai segítségre van szüksége a Slider szerzőjetol,  ThemePunch-tol, vagy szeretné használni a Slider Revolution-t egy másik témaban,  szüksége lesz egy extra Licensre amit a CodeCanyon oldalan szerezhet meg.

en: Please select an existing Style Template
hu: Kérjük, válassz ki egy meglévő Stílussablont

en: Please select at least one device type
hu: Kérjük válassz legalább egy eszköz típust

en: Please select the correct zip file
hu: Valasszon egy korrekt ZIP filet.

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
hu: Kerem valasszon egy korrekt ZIP filet.

en: Post Alias
hu: Hozzászólás
     Alias

en: Post Excerpt
hu: Hozzászólás
     reszlet

en: Post List
hu: Postak Listaja

en: Post Replace Placeholders:
hu: Helyörzök csereje

en: Post Title
hu: Hozzászólás
     Cime

en: Post content
hu: Hozzászólás Tartalma

en: Post deleted
hu: Post törölve

en: Poster Image Url
hu: Poster Kep URL

en: Posts
hu: Hozzaszollasok

en: Premium Support and Auto Updates
hu: a Premium Szupportot es Auto Frissiteseket

en: Preset Loaded
hu: Preset betöltve

en: Preset created
hu: Preset Elkeszitve

en: Preset deleted
hu: Preset Törölve

en: Preset name already exists, please choose a different name
hu: Az előre beállított név már létezik , kérjük válassz másik nevet

en: Preset not found
hu: Preset nem talalhato

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview Image
hu: Előnézet képe

en: Publish Post
hu: Postat mutatni

en: Published
hu: Közzetett

en: Pulbishing Date
hu: Pulbishing dátuma

en: Purchase Code Successfully Activated
hu: Vasarlasi Kod sikeresen aktivalva

en: Purchase Code is invalid
hu: Vasarlasi kod nem ervenyes

en: Purchase code:
hu: Vásárlási kód:

en: Putting the js to footer (instead of the head) is good for fixing some javascript conflicts.
hu: Add a JS-t a Footerbe (Head helyett). Ez kijavithat nehany JS Konfliktust.

en: Really change font settings?
hu: Tényleg akarod frissíteni a font 
    beállításokat ?

en: Really delete Class
hu: Tényleg akarod a Class-t törölni ?

en: Really delete animation:
hu: Tenyleg törölni akarod az animaciot:

en: Really delete font?
hu: Tényleg akarod törölni a fontot?

en: Really delete this preset?
hu: Valóban törlöd ezt a presetet?

en: Really overwrite Class?
hu: Tényleg akarod a Class-t 
    felülírni ?

en: Really overwrite animation?
hu: Tenyleg felülirjam az animaciot?

en: Really remove this action?
hu: Tenyleg törlöd ezt az Akciot?

en: Really update global styles?
hu: Tényleg akaros frissíteni a globális 
    style-t
     ?

en: Receive info on the latest ThemePunch product updates
hu: Információt kapni a legújabb ThemePunch frissítésekröl

en: Register
hu: Regisztalas

en: Regular - Link to URL,  To Slide - Call a Slide Action
hu: Regular - link egy sima Url-lre, Slidehoz - hiv egy masik Slide-ot

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Remove current element from Navigation?
hu: Aktualis elem törlese a Navigaciobol?

en: Rename
hu: Atnevezés

en: Rename Animation
hu: Animacio atnevezese

en: Rename CSS
hu: CSS Atnevezese

en: Rename to:
hu: Nevezd at:

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset Defaults
hu: alapértékek visszaallitasa

en: Reset Style Template
hu: Stilus 
    Sablon
     Visszaállítása

en: Reset original size
hu: Original 
    méret visszaállítása

en: Resets
hu: Visszaallitasok

en: Retweet Count
hu: Retweet Szama

en: Revolution Slider Error
hu: Revolution Slider Hiba

en: Revolution Slider Error:
hu: Revolution Slider hiba:

en: Revolution Sliders
hu: Revolution Sliderek

en: Rewind at Slide Start:
hu: Ujra elöröl legközelebb:

en: Right
hu: Jobb

en: Rotation
hu: Forgatas

en: Rotation on X axis (+/-)
hu: Forgatás az X tengelyen ( +/- )

en: Rotation on Y axis (+/-)
hu: Forgatás az Y tengelyen ( +/- )

en: Rotation on Z axis (+/-)
hu: Forgatás a Z tengelyen ( +/- )

en: Rotation:
hu: Forgatas:

en: Same Window
hu: Ugyanabba az ablakba

en: Save
hu: Mentés

en: Save All Changes
hu: Ments mindent

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Save As:
hu: Mentés másként:

en: Save Performance:
hu: Teljesítmény növelese:

en: Save Slide
hu: Slide Mentese

en: Save Static Styles
hu: Statikus Stilusok Mentese

en: Save Under
hu: Mentés másként

en: Save Under:
hu: Mentés másként:

en: Saving Order
hu: Mentes sorrendje

en: Scale: (in %):
hu: Zoom (%):

en: Search for Updates
hu: Keress Frissiteseket.

en: Select Image
hu: Válassz képet

en: Select Layer Image
hu: Válassz Layer képet

en: Select Slide Image
hu: Válassz Slide 
    képet

en: Select Slide Video
hu: Válassz Slide 
    videot

en: Select Static Layer Image
hu: Válassz Static Layer képet

en: Select the Navigation Category to Edit
hu: Valassz egy Navigacio Kategoriat szerkeszteni

en: Selected layer not set
hu: A kivalasztott Layer nincs beallitva

en: Set Image
hu: Kep

en: Set Video
hu: Video

en: Set selected settings on all Slides of this Slider? (This will be saved immediately)
hu: Hasznalni akarod a 
    kiválasztot
     beállításokat az összes Slideban ? ( Ez mentésre kerül azonnal )

en: Setting Changed!
hu: Beallitas megvaltoztatva!

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings in all Slides changed
hu: Beallitasok az osszes Slide-ban megvaltoztatva

en: Sharp
hu: Elesseg

en: Sharp Left
hu: Elesen balra

en: Sharp Reversed
hu: Elesseg visszafele

en: Sharp Right
hu: Elesen jobbra

en: Show Cover at Pause:
hu: Kep mutatasa szünetben:

en: Show Details
hu: Reszletek mutatasa

en: Show Layers from Slide:
hu: Mutass Layereket a Slidebol:

en: Show Slide Options
hu: Slide opciók megtekintése

en: Simulate Click
hu: Click Szimulacio

en: Size 0
hu: Meret 0

en: Size 1
hu: Meret 1

en: Size 2
hu: Meret 2

en: Size 3
hu: Meret 3

en: Size 4
hu: Meret 4

en: Size 5
hu: Meret 5

en: Size 6
hu: Meret 6

en: Sizing
hu: Méretezés

en: Skin Name
hu: Skin Nev

en: Slide "Delay":
hu: Slide "hossza":

en: Slide Animation
hu: Slide Animacio

en: Slide Created
hu: Slide elkeszitve

en: Slide Created, redirecting...
hu: Slide elkeszitve, 
    átirányítás...

en: Slide Description
hu: Slide 
    leírás

en: Slide End Transition will first start when last Layer has been removed.
hu: A Slide Kianimalasa akkor kezdodik, ha az utolso layer eltunt.

en: Slide Info
hu: Slide Informacio

en: Slide State
hu: Slide Allapota

en: Slide Thumbnail. If not set - it will be taken from the slide image.
hu: Slide Thumbnail. Ha nincs beallitva, akkor a Slide kepe lesz automatikusan hasznalva.

en: Slide Title
hu: Slide Cime

en: Slide added to Templates
hu: Slide Sablonhoz hozzaadva

en: Slide changed
hu: Slide valtoztatva

en: Slide copied to current Slider, redirecting...
hu: Slide az aktualis Sliderbe masolva, 
    átirányítás...

en: Slide could not be copied
hu: Slideot nem lehetett masolni

en: Slide could not be duplicated
hu: Slideot nem lehetett duplikalni

en: Slide deleted
hu: Slide törölve

en: Slide duplicated
hu: Slide duplikalva

en: Slide is now the new active Hero Slide
hu: A Slide most az uj Aktualis Hero Slide

en: Slide name should not be empty
hu: Slide neve nem lehet üres

en: Slide updated
hu: Slide frissitve

en: Slider Import Success, redirecting...
hu: Slide Importalasa sikeres, tovabbitas...

en: Slider Settings
hu: Slider Beallitasok

en: Slider created
hu: Slider elkeszitve

en: Slider deleted
hu: Slider törölve

en: Slider not found
hu: Slider nem tallhato

en: Slider setting could not be changed
hu: Slider beállítást nem lehet változtatni

en: Slider updated
hu: Slider frissitve

en: Slides Created
hu: Slideok elkeszitve

en: Slides Overview
hu: Slide 
    áttekintés

en: Slot / Box Amount:
hu: Resek / Negyzetek szama:

en: Slot Rotation:
hu: Resek Forgatasa:

en: Small
hu: Kicsi

en: Small 320
hu: Kicsi 320

en: Solid Colored
hu: Szolid Szinü

en: Sort By:
hu: Sorrend:

en: Sort by
hu: Sorrend

en: Sortby updated
hu: Sortby frissitve

en: Source
hu: Forrás

en: Source Settings
hu: Forrás Beallitasok

en: Source must be from Stream
hu: A Source a Streambol kell hogy szarmazzon.

en: Specify the page id's that the front end includes will be included in. Example: 2,3,5 also: homepage,3,4
hu: Adja meg az oldalak id-it , ahol a front-end töltve lesz. Példa : 2,3,5 is : a honlap , 3,4

en: Split Animaton Text (will not respect Html Markups !)
hu: Animacio Text Törese

en: Square
hu: Negyzet

en: Standard
hu: Standart

en: Standard Embeding
hu: Normalis beagyazas

en: Standard Resolution
hu: Standard Felbontas

en: Start At:
hu: Kezd:

en: Start Layer "in" animation
hu: Start Layer "be" animaciot

en: Start Layer "out" animation
hu: Start Layer "ki" animaciot

en: Start Rotation of Transition (deg).
hu: Kezdeti forgatasa az Animacionak (fokban).

en: Start at:
hu: Kezdes:

en: Static Global Layers updated
hu: Static Layers Felülirva

en: Static Layers
hu: Statik Layerek

en: Static Layers will be shown on every slide in template sliders
hu: A Statikus Layerek lathatoak minden Slide-jan a Sablon Slidernek

en: Static Styles:
hu: Statik Stilusok:

en: Stop Other Videos:
hu: Masik Videok megallitasa:

en: Stream Image
hu: Stream 
    kép

en: Stream Video + Image
hu: Stream Video+
     kép

en: Style Helper
hu: Style Segitö

en: Style Options
hu: Stilus Opciok

en: Style Template
hu: Stilus Sablon

en: Style deleted!
hu: Style törölve!

en: Style from Options
hu: Opciok Stilusa

en: Subscribe
hu: Előfizet

en: Subscribe to our newsletter
hu: Iratkozzon fel hírlevelünkre

en: Success!
hu: Sikeres!

en: Success! Please check your Emails to finish the process
hu: Folyamat Sikeres! Kerlek ellenörizd az Emaileket hogy lezard a feliratkozast

en: Success! Please check your Emails to finish the subscribtion
hu: Folyamat Sikeres! Kerlek ellenörizd az Emaileket hogy lezard a feliratkozast

en: Success! Refreshing page...
hu: Sikeressen befejezve! Oldal ujratöltese...

en: Successfully fetched Facebook albums
hu: Facebook albumok sikeres beolvasasa

en: Successfully fetched YouTube playlists
hu: YouTube listak sikeres beolvasasa

en: Successfully fetched flickr photosets
hu: Flickr Foto szettek sikeres 
    beolvasasa

en: Successfully removed validation
hu: Aktivalas törölve

en: Suggested Height:
hu: Javasolt Magassag:

en: Suggested Width:
hu: Javasolt Szelesseg:

en: Support Forum
hu: a szupport forumon

en: Tablet Grid Width
hu: Tablet Grid szélesség

en: Tabs
hu: Tab-ek

en: Template
hu: Sablon

en: Template Options
hu: Sablon Opciok

en: Template can't be deleted, it is still being used by the following Sliders:
hu: Sablont nem lehet törölni , még mindig használják a következő Sliderek:

en: Template will have the state of the last save, proceed?
hu: Sablon visszaallitodik az utolso mentett allapotra, folytatod?

en: Text Align
hu: Szöveg igazítása

en: Text-Shadow
hu: Text Arnyek

en: The API key, the Purchase Code and the Username need to be set!
hu: Az API Kulcsot, a Vasarlasi Kodot es a Felhasznalo nevet meg kell adni !

en: The duration of the transition.
hu: Az animacio hossza (idoben).

en: The easing of Appearing transition.
hu: A kezdeti animaciok Ease-e.

en: The easing of Disappearing transition.
hu: A kimeno animacio Ease-e.

en: The language of the slide (uses WPML plugin).
hu: A Slide Nyelve (ha WPML Hasznalatban van)

en: The link to the post
hu: A Link a 
    Hozzászóláshoz

en: The role of user that can view and edit the plugin
hu: A felhasználó szerepe: ki lathatja és dolgozhat a Pluginnnal

en: The state of the slide. The unpublished slide will be excluded from the slider.
hu: Slide Allapota. Nem közze tett slide nem lesz lathato a sliderben.

en: The target of the slide link.
hu: A Link celja

en: The title of the slide, will be shown in the slides list.
hu: A slider címe ami látható lesz a slideok listáj
    á
    n .

en: The z-index position of the link related to layers
hu: A z-index pozicioja a link layernek

en: This Month
hu: Aktualis Honap

en: This class does not exist.
hu: Ez az osztaly nem letezik.

en: This is a list of posts that are taken from multiple sources.
hu: Ez egy lista a Postakbol , melyek különbözö forrásból erednek.

en: This navigation element does not exist, create one?
hu: Ez a navigációs elem nem létezik , létre hozzam ?

en: This will enable the option to export the Slider Markups to copy/paste it directly into websites.
hu: Ez lehetővé teszi a lehetőséget, hogy a slider markapjat copy/paste segitsegevel direkt html dokumentbe begyazhassa

en: This will reset the navigation, continue?
hu: Ez visszaállítja a navigációt, folytatni?

en: This will update the Class with the current set Style settings, this may affect other Sliders. Proceed?
hu: Ez frissíti az osztályban a jelenlegi készlet Stílus beállításokat, ez hatással lehet más Sliderekre is . Folytatod?

en: This will update the preset with the current settings. Proceed?
hu: Ez felülirja az aktualis Preset beallitasokat. Tovabb ?

en: Thumbnails
hu: Thumbnailek

en: Title
hu: Cim

en: Title updated
hu: Cim frissitve

en: Title:
hu: Cim:

en: To
hu: Meddig:

en: To Admin
hu: Adminisztrator

en: To Editor, Admin
hu: Szerkesztoi es Adminisztrator

en: To Slide
hu: Slidehoz

en: To add the slider on specific pages or posts use
hu: Hozzáadni a slidert csak bizonyos oldalakhoz es hozzaszollasokhoz

en: To add the slider only to homepage use
hu: Hozzáadni a Slidert csak a honlap használatahoz

en: To register the plugin on a different website, click the “Deregister” button here first.
hu: A plugin regisztalasahoz masik domainen, kerlek deregisztald a plugin ezen a domainen.

en: Today
hu: Ma

en: Toggle Layer Animation
hu: Ki/Be Layer Animacio

en: Toggle Video
hu: Start/Stop Video

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Toogle Class
hu: Ki/Be Class

en: Top
hu: felső

en: Top Left
hu: bal felső

en: Top Right
hu: jobb felső

en: Transform
hu: Transzform

en: Transparent
hu: Atlatszo

en: Twitter Placeholders:
hu: Twitter
     Helyhalto:

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unpublish Post
hu: Postat Elrejteni

en: Unpublished
hu: Nem Közze tett

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Unsubscribe our newsletter
hu: Kijelentkezni hírlevelünkröl

en: Update
hu: Frissítés

en: Update History
hu: Frissítési előzmények

en: Update Static Layers
hu: Static Layerek frissitese

en: Update Video
hu: Video 
    frissítés

en: Update to Stable (Free)
hu: Update Stabil 
    verzióra (ingyenes)

en: Updating Sorting...
hu: Sorrend frissitese

en: Use Cover
hu: Hasznalj Cover-t

en: Used Transitions (Order in Loops)
hu: Hasznalt Slide Animaciok (sorrendben es ismetelve)

en: Username
hu: Felhasznalo neve

en: Username:
hu: Felhasznalo nev:

en: Version Information
hu: Verzió
     Informacio

en: Vertical Offset from Aligned Position (px)
hu: Függöleges Eltolás a kiigazított helyzetben ( px )

en: Vertical Offsets:
hu: Vertikalis eltolas:

en: Vertical Origin
hu: Függőleges Origin

en: Video Height (px). Use 'auto' to respect White Space
hu: Video magassaga ( px ) . Használj "auto-t" , hogy 
    tiszteletben  
    tartsa a White Space-t

en: Video Not Found!
hu: Nincs Video

en: Video Preload:
hu: Video Elötöltese:

en: Video Speed:
hu: Video Sebesseg:

en: Video Width (px). Use 'auto' to respect White Space
hu: Video szélessége ( px ) . Használj "auto-t" , hogy 
    tiszteletben  
    tartsa a White Space-t

en: View
hu: Megtekintes

en: View Plugin Permission:
hu: Plugin Engedély megt
    ekintese

en: View all posts in %s
hu: Összes Posta mutatasa %s

en: Views
hu: Megtekintesek

en: Vimeo ID or URL
hu: Vimeo ID vagy URL

en: Vimeo Placeholders:
hu: Vimeo
     Helyhalto:

en: Visibility
hu: Lathatosag

en: Visible from:
hu: Lathato mettöl:

en: Visible until:
hu: Lathato Meddig:

en: Warning! Removing this entry will cause the original wordpress post to be deleted.
hu: Figyelem! Ennek a 
    bejegyzésnek az e
    ltávolítása az eredeti wordpress Postajank a törleset is jelenti.

en: Why is this Important ?
hu: Miert fontos ez?

en: Why subscribe?
hu: Miért feliratkozni?

en: Width:
hu: Szélesség

en: Word Based
hu: Szavankent

en: Wrong ID given
hu: Rossz ID megadasa

en: Wrong Request
hu: Rossze Keres

en: X Skew (+/-  px)
hu: X megdönteni ( +/- px )

en: Y Skew (+/-  px)
hu: Y megdönteni ( +/- px )

en: You can find the API key by visiting your Envato Account page, then clicking the My Settings tab. At the bottom of the page you will find your accounts API key.
hu: Az API kulcsot
     
    az Envato oldalan talalja meg. Ehez kattintson a Saját beállítások tab-ra . Az oldal alján találja a API kulcsokat.

en: YouTube ID or URL
hu: YouTube ID vagy URL

en: YouTube Placeholders:
hu: YouTube
     Helyhalto:

en: Your Envato username.
hu: Envato felhasznalo nev:

en: Z Offset (+/-  px)
hu: Z Eltolas (+/- px)

en: and/or via the
hu: es/vagy a

en: animations imported!
hu: Animacio importalva.

en: append
hu: hozzafüz

en: could not find correct Slide to copy, please try again.
hu: Az original Slide nem talalhato masolashoz. Probalja meg megy egyszer.

en: drag the "Revolution Slider" widget to the desired sidebar
hu: húzza a " Revolution Slider " widgetet a kívánt sidebarra

en: dynamic styles imported!
hu: Dinamikus Stilus Importalva.

en: example
hu: pelda

en: example: 30300114
hu: peldaul: 30300114

en: example: T8--OggjJKQ
hu: peldaul: T8--OggjJKQ

en: extern
hu: külsö

en: i.e.: 0:17
hu: pl.: 0:17

en: i.e.: 2:41
hu: p.l.: 2:41

en: ignore
hu: mellőz

en: importing slider settings and data...
hu: Slider Beallitasok es Adatok importalasa...

en: importing template slider settings and data...
hu: Slider Beallitasok es Adatok importalasa...

en: insert the shortcode:
hu: helyezze be a shortcodet :

en: jQuery Loaded:
hu: jQuery betöltve:

en: missing
hu: Hianyzik

en: no custom animations found, if slider uses custom animations, the provided export may be broken...
hu: Nem talalhato Custom Animaco. Ha a slider hasznal Custom animaciokat, akkor az elerheto export file esetleg korrupt.

en: no dynamic styles found, if slider uses dynamic styles, the provided export may be broken...
hu: Nincsen Dinamikus Stilus. Ha a slider hasznal dinamikus stilust akkor az elerheto Export lehett korrupt !

en: no image
hu: Nincs kep

en: none
hu: None

en: overwrite
hu: felülír

en: pages or posts editor
hu: Oldalak vagy hozzaszollasok szerkesztoje

en: theme html
hu: Theme Html

en: unsubscibe from newsletter
hu: Kijelentkezni hírlevelünkröl

en: updating
hu: frissites

en: use
hu: hasznal
